Mikroračunarski sistemi za rad u realnom vremenu


Studije: Osnovne akademske studije

Odsek: Energetika, elektronika i telekomunikacije

Program: Mikroračunarska elektronika

Smer: Mikroprocesorski sistemi i algoritmi (izborni predmet na smerovima za Primenjenu elektroniku i Mikroelektroniku)

Specifikacija predmeta

Oznaka predmeta: EM401
Broj ESPB: 6
Broj časova aktivne nastave nedeljno: 3+3

Nastavni kadar

Nastavnik:

Dr Predrag Teodorović


Asistenti:

Djordje Mišeljić

Nikola Kovačević


Način polaganja ispita

Način formiranja ocene:
Ocena se formira na osnovu:

  1. projekta (predispitne obaveze) - 40p

  2. Teorijskog dela ispita - 40p

  3. Poena osvojenih na vezbama - 20p


Da bi se ispit položio, potrebno je imati minimum 20p iz projekta i 20p iz teorijskog dela ispita.

Materijal za predavanja:
Predavanja po nedeljama:

  1. Operativni sistemi (pdf, pptx)

  2. ... Operativni sistemi nastavak

  3. Shell i shell skripte (pdf)

  4. Procesi (pdf, pptx)

  5. ... Procesi nastavak

  6. Linux drajveri i Linux moduli

  7. Linux drajveri za sekvencijalne (karakter) uređaje (pdf)

  8. Niti (pdf, pptx)

  9. Sinhronizacija procesa (pdf, pptx)

  10. Raspoređivanje procesora (pdf, pptx)

  11. Hijerarhija memorije, Kes memorija

  12. Upravljanje memorijom, Osnovna memorija (pdf, pptx)

  13. Virtualna memorija (pdf, pptx)


Ispitna pitanja za prvi kolokvijum (važe do februarskog roka 2021. uključujući i februarski rok)

Ispitna pitanja za drugi kolokvijum (važe u januarskom i februarskom roku 2021. kao i na kolokvijumu 2 koji će biti održan nakon februarskog roka)

Ispitna pitanja (važe nakon februarskog ispitnog roka)

 

Materijal za laboratorijske/računarske vežbe:
Raspored po nedeljama

  1. Uvod_u_Linuxnano_osnovne_komande

  2. GCC_i_makeGit_uputsvo,  Git_komande (Make_primeri)

  3. Aplikacije za rad sa drajverima (Aplikacije_primeri)

  4. Drajveri za sekvencijalne uredjaje 1 (Hello drajver)

  5. Drajveri za sekvencijalne uredjaje 2 (Storage drajver)

  6. Napredni Kernel Objekti (Lifo drajver)

  7. Domaći zadatak:   G2 (utorak 18:15)   IP1 (sreda 15:45)   G1 (sreda 18:30)

  8. Drajveri za platformske uredjaje 1 (LED drajver)

  9. Drajveri za platformske uredjaje 2 (Timer drajver)

  10. VGA BRAM kontroler (VGA BRAM materijalInstaliranje Linux-a na Zybo ploci - primer BRAM VGA

  11. VGA DMA kontroler (VGA DMA materijalInstaliranje Linux-a na Zybo ploci - primer DMA VGA

  12. Drugi domaći zadatak:    G2 (utorak 18:15)    G1 (sreda 18:30)


dodatni materijal Skripta

Projekti 2019/2020:

Uputstvo za računarske vežbe 2020